Руската армия развенча мита за превъзходството на Запада
Московската международна конференция по сигурността сочи пътища в интерес на всички страни
Над 800 делегати от 76 страни се събраха тази седмица на XI московска международна конференция по сигурността, организирана в парковия комплекс „Патриот”. Военни министри, професионални армейски ръководители, експерти, представители на ведомства от оръжейната промишленост обсъждаха възможностите за равноправно сътрудничество в момент на дълбоки промени в света и на предизвикателства, които възникват в процеса на възникване на многополюсния свят. За да се справят обаче с нововъзникналите трудности, страните трябва преди всичко да гарантират сигурност, да създадат механизми за общуване, които да не допускат превръщането на споровете във военни конфликти.
Редица наблюдатели направиха сравнение с ежегодната Мюнхенска конференция по сигурността и констатираха главната разлика: на Московската конференция професионалисти решават конкретни задачи, пряко свързани със сигурността — равна и отчитаща интересите на всички страни, докато на Мюнхенската политици, между които някои случайно попаднали във властта, бизнесмени и финансисти умуват върху защитата на интересите на „златния милиард”, а това няма нищо общо със сигурността на света и на милиарди обикновени хора. Напротив, кроят планове за нови конфликти, пресмятат кой и къде може да им донесе по-големи печалби.
„В различни региони на света те разпалват огнищата на стари конфликти и провокират нови. Целта на онези, които вършат това, е очевидна: да продължат да извличат печалби от човешките трагедии, да подстрекават народите един срещу друг, да принуждават държавите да приемат статута на васална покорност в рамките на неоколониална система и безпощадно да експлоатират техните ресурси”, заяви Владимир Путин при откриването на московския Форум.
Той отбеляза, че последствията от подобна политика се открояват особено ярко на фона на събитията в Украйна. „Като влагат милиарди долари в неонацисткия режим, като го снабдяват с техника, оръжия и боеприпаси, като изпращат там военни съветници и наемници, те правят всичко, за да разпалват конфликта все повече и да въвлекат в него и други страни”, подчерта руският президент.
САЩ и техните съюзници обаче не очакваха, че предизвиканата от тях война в Украйна ще има за тях нежелани последици, подчерта в словото си Сергей Шойгу. „В хода на специалната военна операция руската армия развенча множество митове за превъзходството на западните военни стандарти. Стана ясно, че използването на западни въоръжения, на уж водещи натовски методи на оперативно планиране, на управление на войските и тяхната подготовка на може да осигури превъзходство на бойното поле”, посочи военният министър.
Наред с това той изтъкна, че специалната военна операция е сложила край на доминирането на Запада във военната сфера и рязко е намалила възможностите му да натрапва своите интереси в различни региони на света. Едновременно с това настъпилите промени са засилили ролята на страните от Азия, Африка и Латинска Америка.
Шойгу направи и предварителна равносметка от въоръжения конфликт до този момент. „Резултатите от бойните действия показват, че военният ресурс на Украйна е почти изчерпан. Под лозунги за подкрепата на Киев САЩ ликвидират арсеналите на своите партньори, а в замяна им обещават доставки на западна техника. Всъщност става дума за разчистване на пазара в полза на американския военнопромишлен комплекс. За новите въоръжения обаче съюзниците ще трябва да платят на САЩ големи пари и да се съгласят с ограничаване на суверенитета си в сферата на сигурността. Пример за това е Европа, където отбранителната политика изцяло е подчинена на интересите на Вашингтон”, предупреди министърът.
Голямо раздразнение на Запад предизвика участието във форума на китайския военен министър Ли Шанфу, който по-късно от Москва замина за Минск. В словото си той констатира, че светът е навлязъл в нова спирала на нестабилност. „На фона на колосални промени Китай предлага инициатива за глобална сигурност — обща, комплексна, съвместна и устойчива. Ние призоваваме да се следват принципите на диалога, партньорството и взаимната изгода и да се откажем от мисленето на антагонистичната и блокова игра с нулев резултат”, заяви китайският гост.
Работата на Московската конференция не се изчерпа единствено с излагане на позициите по постигане на мирен, стабилен и справедлив свят. На тематични заседания професионалисти в различни сектори на сигурността постигнаха конкретни договорености по механизмите за реализиране на целите. Подписани бяха оръжейни сделки за милиарди долари и споразумения за сътрудничество във военнотехническата област. За това особено допринесе организираното в парка „Патриот” грандиозно изложение на различни видове високотехнологично оръжие „Армия 2023″.