В Москва центровете "Московское долголетие" стават 120
На 14 август — един от дните на Московския урбанистичен форум, Гостиний двор се изпълни с членовете на Асоциацията на клубовете за дълголетие. За тях беше подготвено медно ревю, в което манекенките бяха жени на възраст, участнички в школата по мода на проекта „Московское долголетие”, а моделите бяха дело на техни връстници с помощта на известни дизайнери, десетки зелени маси за билярд привлякоха посетителите, а в зоната за здраве с помощта на суперсъвременен прибор всеки имаше възможност да сравни състоянието на кръвоносните си съдове с реалната възраст. На среща с възрастните московчани пристигна лично кметът Сергей Собянин и зала „Москва” се изпълни с облечените в бели тениски посетители.
Словото си кметът започна с добра новина — „Проектът „Московское долголетие” не просто съществува, а се развива. Днес има още едно събитие — в Москва отварят врати нови 10 клуба „Московское долголетие” и досега те са вече около 100. До края на годината ще бъдат 120″. Според Собянин това е заслуга на самите столичани от сребърната възраст. „Най-лесното е да се направят и да се оборудват с мебели тези центрове — каза кметът. — Но за да се появи в тях дух, да стане уютно и комфортно, е изключително ваша заслуга. Вие „заразявате” не само самите вас, но и хиляди приятели, всички московчани. И това е безценно”.
За петте години от съществуването на проекта центровете „Московское долголетие” са приели повече от 2 милиона столичани. При това 40% от тях преди това никога не са участвали в никакви проекти в сферата на социалната защита. Сега всеки московчанин, излизайки в пенсия, има възможност да реализира своите интереси, за които преди това не е имал нито време, нито средства. В центровете работят 5 хиляди клуба по интереси. Тук има безплатни занимания, за които младите плащат луди пари във фитнес клубовете — йога, съвременни танци, неврографика, правилно хранене и пр.
Интересното е, че много от тези клубове се ръководят също от пенсионери, на които им е просто интересно да споделят знанията и уменията си. Александър Новиков например, лидер на клуба в Орехово-Борисово, казва пред кореспондент на РГ: „Уча начинаещите да играят тенис на маса. Никога не съм мислил, че имам треньорски способности, но в клуба има вече 60 ученици и сега си мисля, че през есента двете столови явно няма да ни стигнат”. Лидия Третякова цял живот е била учителка по руски език и литература, а сега е ръководител на театрален клуб и е щастлива: „Толкова обичам театъра и най-после сбъднах мечтата си — поставям спектакли, които събират много хора”. Нина Догадина по професия е готвач, а сега й харесва не само да готви, но и да украсява масите с букети от зеленчуци. Тези дни на сцената на стадиона „Лужники”, който е още една площадка на Московския урбанистичен форум, ще излезе хор от 800 московчани от сребърната възраст.
Участниците в проекта „Московское долголетие” споделят с удоволствие, че се подобряват здравето и самочувствието им. А наскоро това бе потвърдено и от изследване, направено от лекарите на Руската асоциация по геронтология и гериатрия, които са наблюдавали участници в проекта в течение на три месеца. Ето какво споделя главният гериатър (от гръцки: geron — старец, и iatreia — лечение) на Москва Надежда Рунихина: „Изследването доказа позитивното влияние на тези занимания за поддръжка на силата на мускулите, скоростта на ходене и функционалния статус. Занятията също така понижават равнището на тревожност и риск от депресия”. Най-добре това го знаят самите участници в проекта, които оценяват своето благополучие с 20% повече в сравнение с техните връстници, които не участват в проекта. А 95% от запитаните граждани на столицата смятат, че проектът „Московское долголетие” повишава качеството на живота на възрастните хора.